Menu

Pedagogické dokumenty

Materská škola Malé Leváre č. 411, 908 74 Malé Leváre

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Školský vzdelávací program

 

           „ Materinka“

 

 

 

...Vám rodič zveril púčik ružový, svoj poklad.

    Kto mu cenu vysloví?

                                         P. O. Hviezdoslav

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vyučovací jazyk: Slovenský

 

 

Dátum prerokovania školského vzdelávacieho programu

v pedagogickej rade: 28.08.2023

 

 

 

 

Dátum prerokovania školského vzdelávacieho programu

v rade školy:

 

 

 

 

 

                                                                     Mgr. Červenková Petra

 

                                                  Meno a priezvisko riaditeľa

                                                                                    materskej školy

                                                           

 

 

 

 

 

Dátum vydania školského vzdelávacieho programu:01.09.2018

 

 

 

 

 

 

 Materská škola má dať dieťaťu taký základ,

                                          aby malo po celý život potešenie zo vzdelávania.

 

Zameranie materskej školy:

 

„ Nie všetko staré je zlé. A nie všetko nové je dobré. Často je na novom dobré len to, čo v ňom ostalo zo starého. Staré je vždy predpokladom a úzadím nového a nové je zmyslom a splnením starého. Nové je však vždy punc života, vývoja. Snažme sa, aby staré neostalo len výhovorkou nemohúcnosti a nové, aby nebolo výhovorkou nevedomosti.“

 

MŠ je účelová jednoposchodová budova nachádzajúca sa na okraji dediny.

Vo svojom programe a plánoch má zahrnutú enviromentálnu výchovu- životné prostredie, dopravnú výchovu, spoluprácu so ZŠ, knižnicou, rodičmi, družobnou Materskou školou Bohrovou v Petržalke, prezentáciu ľudových tradícií, kreatívne výtvarné techniky, externými pracovníkmi sa v MŠ vyučuje športovo pohybový krúžok- Obratníček, tanečný krúžok- Folklórniček a jazykový krúžok- Anglický jazyk.

 

  1. Ciele výchovy a vzdelávania

 

Hlavný cieľ výchovy a vzdelávania v materskej škole sa odvíja od cieľov výchovy a vzdelávania uvedených v zákone č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Vzdelávanie v materskej škole poskytuje základy spôsobilostí vedúce k napĺňaniu cieľov výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona.

 

Hlavným cieľom výchovy a vzdelávania v materskej škole je dosiahnutie optimálnej kognitívnej, senzomotorickej a sociálno-citovej úrovne ako základu na školské vzdelávanie v základnej škole a na život v spoločnosti.    

 

 

 

Všeobecnými cieľmi výchovy a vzdelávania  v materskej škole sú:

 

  • zlepšovať sociálnu aktivitu dieťaťa a napĺňať potrebu sociálneho kontaktu s rovesníkmi i s dospelými,
  • uľahčiť dieťaťu plynulú adaptáciu na zmenené – inštitucionálne, školské prostredie,
  • podporiť vzťah dieťaťa k poznávaniu a učeniu, 
  • podporovať rozvoj individuálnych spôsobilostí dieťaťa,
  • sprostredkovať základy verejnej kultúry a rozvíjať u dieťaťa dimenzie školskej spôsobilosti, aby sa ľahko adaptovalo na následné primárne vzdelávanie,
  • umožniť dieťaťu napĺňať život a učenie prostredníctvom hry, priamej skúsenosti a aktívneho bádania,
  • uplatňovať a chrániť práva dieťaťa v spolupráci s rodinou, zriaďovateľom a ďalšími partnermi s rešpektovaním potrieb dieťaťa a vytvárania podmienok pre blaho všetkých detí,
  • identifikovať deti so špeciálnymi potrebami a zabezpečiť im všetky podmienky na individuálny rozvoj podľa týchto potrieb,
  • zabezpečiť spravodlivú dostupnosť a rovnosť vo výchove a vzdelávaní, ako aj dostupnosť poradenských a ďalších služieb pre všetky deti,
  • získavať dôveru rodičov pri realizovaní výchovy a vzdelávania v inštitucionálnom prostredí a pri koordinovanom úsilí o zabezpečovanie blaha a potrieb detí.

 

Východiskom je jedinečnosť dieťaťa, aktívne učenie a začleňovanie do skupiny a kolektívu.

Snahou pedagogických pracovníkov bude vytvoriť priaznivú výchovno-vzdelávaciu klímu s dôrazom na rozvoj tvorivosti pred pamäťovým učením, učenie hrou.

 

 

Cieľmi inštitucionálnej predškolskej výchovy sú:

 

 

  • podporiť vzťah dieťaťa k poznávaniu a učeniu hrou,
  • rozvíjať cieľavedome, systematicky a v tvorivej atmosfére osobnosť dieťaťa v psychomotorickej, poznávacej, sociálnej, emocionálnej a morálnej oblasti,
  • prihliadať na rôzne sociokultúrne a socioekonomické zázemie dieťaťa,
  • posilňovať úctu k rodičom, ku kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu, k štátnemu jazyku, k materinskému jazyku a k svojej vlastnej kultúre,
  • získať a posilňovať úctu k ľudským právam a základným slobodám,
  • pripraviť sa na život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, znášanlivosti, tolerancie, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi národmi, národnostnými a etnickými skupinami a cirkvami a náboženskými spoločenstvami,
  • naučiť sa rozvíjať a kultivovať svoju osobnosť, pripraviť sa na celoživotné vzdelávanie,
  • naučiť sa kooperovať v skupine, kolektíve a preberať na seba primeranú zodpovednosť,
  • naučiť sa chrániť svoje zdravie vrátane využitia zdravej výživy a chrániť životné prostredie,
  • naučiť sa rešpektovať všeľudské etické hodnoty,
  • získať kompetencie – psychomotorické, osobnostné, sociálne, komunikatívne, kognitívne, učebné a informačné,
  • rozvíjať manuálne zručnosti, tvorivé, umelecké psychomotorické schopnosti,
  • posilňovať úctu k rodičom a ostatným osobám,
  • získať a posilňovať úctu k ľudským právam a základným slobodám ustanoveným v Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd,
  • získať všetky informácie o právach dieťaťa,
  • rozvíjať u detí enviromentálne cítenie.

 

 

 

Pri uplatňovaní cieľov predškolskej výchovy učiteľ zohľadňuje potrebu celostného rozvoja osobnosti dieťaťa a vyvážene rozvíja psychomotorickú, kognitívnu, sociálnoemocionálnu a morálnu stránku.

 

Tieto ciele smerujú k rozvoju elementárnych základov kľúčových kompetencií.

Zdravá sebaúcta  a sebavedomie je kľúčom k celoživotnému osobnostnému rastu a podmieňuje efektivitu učenia sa nielen dieťaťa, ale aj dospelého v tom najširšom slova zmysle.

 

  1. Stupeň vzdelania

 

 

Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Predprimárne vzdelávanie ukončuje dieťa spravidla v školskom roku, v ktorom do 31. augusta dosiahne šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.  

 

Predprimárne vzdelávanie môže dieťa ukončiť aj vtedy, ak nedovŕšilo šiesty rok veku, ale podľa vyjadrenia príslušného školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast môže plniť povinnú školskú dochádzku (predčasné zaškolenie dieťaťa na žiadosť rodičov). 

 

Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania.

 

MŠ zabezpečuje celodennú a poldennú výchovnú starostlivosť.

Celodenná forma výchovy a vzdelávania: 6:30 – 16:00 hod

Poldenná forma výchovy a vzdelávania:   6:30 – 12:00 hod - bez obeda

                                                                   6:30 – 13:00 hod - s obedom

 

 

 

   3.      Profil dieťaťa absolvujúceho materskú školu  

 

Dieťa je po absolvovaní materskej školy pripravené na vstup do základnej školy. Vzdelávanie v materskej škole smeruje k osvojeniu všeobecného vzdelania a poskytuje základné predpoklady pre všeobecné vzdelávanie na nasledujúcich stupňoch vzdelávania.

Predpokladom na vstup do primárneho vzdelávania je dosiahnutie školskej spôsobilosti. Dieťa, ktoré absolvuje materskú školu, disponuje štandardnými charakteristikami školskej spôsobilosti. Miera štandardizácie výkonov napĺňajúcich uvedené dimenzie školskej spôsobilosti je konkretizovaná v časti Vzdelávacie štandardy tohto štátneho vzdelávacieho programu.

Ciele a vzdelávací obsah materskej školy sú v tomto vzdelávacom programe vyjadrené v jednotlivých vzdelávacích oblastiach tak, že sú kompatibilné so základnými požiadavkami na kombináciu vedomostí, zručností a postojov vyjadrenú v koncepte tzv. kľúčových kompetencií v Odporúčaní Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie z 18. decembra 2006 o kľúčových kompetenciách pre celoživotné vzdelávanie (2006/962/ES). Podľa tohto odporúčania sú to tie kľúčové kompetencie, ktoré potrebujú všetci jednotlivci na osobné uspokojenie a rozvoj, aktívne občianstvo, spoločenské začlenenie a zamestnanosť.

Dimenzie školskej spôsobilosti v našom národnom kontexte tradične vyjadrujú aj obsahujú základné aspekty kľúčových kompetencií, samozrejme pri zohľadnení špecifík predškolského vzdelávania. 

 

 

 

 

Zohľadňujúc základný rámec kľúčových kompetencií dieťa v materskej škole získava prvotné základy: 

 

  1. komunikačných kompetencií,
  2. matematických kompetencií a kompetencií v oblasti vedy a techniky,
  3. digitálnych kompetencií,
  4. kompetencií učiť sa, riešiť problémy, tvorivo  a kriticky myslieť,
  5. sociálnych a personálnych kompetencií,
  6. občianskych kompetencií,
  7. pracovných kompetencií.

 

Dieťa po absolvovaní materskej školy nedisponuje rozvinutými kompetenciami v daných oblastiach, no dosahovanie základných cieľov jednotlivých vzdelávacích oblastí tohto programu vytvára predpoklady na ich plné rozvinutie v budúcnosti.

 

 

  1.    Vzdelávacie oblasti   

 

Obsah vzdelávania v materskej škole je obsahom všeobecného vzdelávania a je štruktúrovaný v obsahovo jasne definovaných a ohraničených oblastiach všeobecného vzdelávania, podobne, ako je to na následných stupňoch vzdelávania.

Jednotlivé vzdelávacie oblasti reprezentujú základné obsahy ľudskej kultúry a pokrývajú všetky aspekty kultúrnej gramotnosti, ktoré sa budú kontinuálne rozvíjať na následných vzdelávacích stupňoch.

Vymedzený obsah jednotlivých vzdelávacích oblastí pokrýva a vyčerpáva komplexne celý obsah vzdelávania v materskej škole, nie je teda nadstavovaný ďalšími doplnkovými či prierezovými témami, či tematickými okruhmi.

 Obsah vzdelávacích oblastí nevylučuje možnú aktualizáciu, inováciu a obohatenie v rámci školských vzdelávacích programov. Vymedzené vzdelávacie oblasti sú postačujúce na to, aby pokryli celý komplex všeobecného vzdelávania a kultúrnej gramotnosti, takže akákoľvek potenciálna inovácia obsahu vzdelávania je realizovateľná v nich samotných.

 

Obsah vzdelávania v materskej škole sa vymedzuje v nasledujúcich vzdelávacích oblastiach: 

 

  •  Jazyk a komunikácia
  •  Matematika a práca s informáciami
  •  Človek a príroda
  •  Človek a spoločnosť
  •  Človek a svet práce
  •  Umenie a kultúra
  •  Zdravie a pohyb 

 

Vymedzenie obsahu vzdelávania v materskej škole v uvedených vzdelávacích oblastiach neznamená, že výchovné a vzdelávacie aktivity v materskej škole sa nevyhnutne musia viazať výlučne na jednu z konkrétnych vzdelávacích oblastí. Vzdelávacie oblasti sú vzájomne prestupné a ciele jednej z nich možno dosahovať aj pri realizácii obsahu z iných vzdelávacích oblastí. Na úrovni plánovania obsahu vzdelávania v konkrétnych materských školách je možné vzájomné prelínanie vzdelávacích oblastí, či dokonca ich integrácia.

4.1 Charakteristika jednotlivých vzdelávacích oblastí 

 

V Štátnom vzdelávacom programe pre predprimárne vzdelávanie v materských školách sú jednotlivé vzdelávacie oblasti štruktúrované do podoblastí, ktoré vyjadrujú svojbytnú logiku každej vzdelávacej oblasti. Program rešpektuje osobitosti týchto oblastí, preto je štruktúra každej z nich spracovaná vo viacúrovňovom členení.

 

          4.1.1 Vzdelávacia oblasť: Jazyk a komunikácia

 

Hlavným cieľom vzdelávacej oblasti Jazyk a komunikácia je rozvinutie komunikačnej kompetencie dieťaťa vo všetkých jazykových rovinách s využitím špecifického rozvojového potenciálu písanej reči.  

     Vzdelávacie štandardy v tejto vzdelávacej oblasti sa členia na dve časti.

     Prvá časť sa týka hovorenej reči, ktorú tvoria tri podoblasti:

 

  • artikulácia a výslovnosť,
  • gramatická správnosť a spisovnosť hovorenej reči,
  • sociálna primeranosť používania jazyka a dodržiavanie komunikačných konvencií, dodržiavanie požiadaviek na spisovné vyjadrovanie

 

     Druhá časť výkonových a obsahových štandardov je zameraná na dva kľúčové aspekty písanej reči a písanej kultúry:

- význam a funkcia písanej reči a jej rozličných žánrov.

 

     Štyri podoblasti:

  • chápanie funkcií písanej reči,
  • porozumenie explicitného, (slovná zásoba)
  • implicitného významu textu,
  • znalosť žánrov a jazykových prostriedkov písanej reči

 

  • fonológia (fonematické uvedomovanie),
  • grafomotorika,
  • poznávanie knižných konvencií, utváranie konceptu tlače

 

 

            4.1.2 Vzdelávacia oblasť: Matematika a práca s informáciami

 

 

Hlavným cieľom tejto oblasti je poskytnúť základy matematických a informatických poznatkov a zručností, pomocou ktorých sa ďalej rozvíja matematické myslenie a matematické kompetencie nevyhnutné pre vzdelávanie na vyšších vzdelávacích stupňoch. Prostredníctvom jej obsahu sa začína rozvíjať logické myslenie dieťaťa, chápanie čísel a jednoduchých operácií s nimi, ako aj rozvoj základov algoritmického myslenia.

 

Štruktúra výkonových a obsahových štandardov vzdelávacej oblasti Matematika a práca s informáciami je koncipovaná do štyroch podoblastí:

 

  • čísla a vzťahy,
  • geometria a meranie,
  • logika,
  • práca s informáciami

 

 

               4.1.3 Vzdelávacia oblasť: Človek a príroda

 

Hlavným cieľom vzdelávacej oblasti Človek a príroda je počiatočný rozvoj prírodovednej gramotnosti. Úlohou učiteľky je viesť deti k vyjadrovaniu aktuálnych predstáv o predmetoch, javoch a situáciách určených vzdelávacím štandardom tak, aby malo každé dieťa možnosť vyjadriť svoju predstavu a prostredníctvom premyslených podnetov učiteľky ju meniť a zdokonaľovať.

Táto vzdelávacia oblasť sa člení do nasledujúcich podoblastí:

 

  • vnímanie prírody,
  • rastliny,
  • živočíchy,
  • človek,
  • neživá príroda,
  • prírodné javy

 

 

              4.1.4 Vzdelávacia oblasť:  Človek a spoločnosť

 

Hlavným cieľom vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť je viesť dieťa k základnej orientácii v blízkom spoločenskom prostredí – v jeho časových, priestorových, sociálnych, medziľudských vzťahoch. Táto vzdelávacia oblasť sa orientuje na poznávanie spoločenského prostredia a na prosociálnu výchovu.

 

Podoblasť:

  • režim dňa,
  • orientácia v čase,
  • orientácia v okolí,
  • geografia okolia,
  • história okolia,
  • národné povedomie,
  • dopravná výchova

 

Časť prosociálna výchova sa orientuje na rozvíjanie žiaducich osobnostných charakteristík dieťaťa.

 

Podoblasti: 

  • ľudia v blízkom a širšom okolí,
  • základy etikety,
  • ľudské vlastnosti a emócie,   
  • mediálna výchova,
  • prosociálne správanie      

        4.1.5  Vzdelávacia oblasť: Človek a svet práce

 

Hlavným cieľom vzdelávacej oblasti Človek a svet práce je utváranie a rozvíjanie základných zručností dieťaťa zvládať úkony bežného dňa a zručností pri používaní  nástrojov potrebných v bežnom živote, pričom predprimárne vzdelávanie rozvíja tie, ktoré sú v rámci vývinového hľadiska pre dieťa dôležité.

Významnú súčasť vzdelávacieho obsahu tvorí rozvíjanie elementárneho technického premýšľania.

 

Podoblasti:

    • materiály a ich vlastnosti,
    • konštruovanie,
    • užívateľské zručnosti, 
    • technológie výroby,
    • remeslá a profesie

 

 

                   4.1.6  Vzdelávacia oblasť: Umenie a kultúra

 

     Vzdelávacia oblasť Umenie a kultúra má dve základné časti – hudobnú výchovu a výtvarnú výchovu.

 

     Hudobná výchova:

     Hlavným cieľom hudobnej výchovy  je rozvíjať elementárne hudobné schopnosti, zručnosti a návyky detí predškolského veku, ktoré sa stanú základom pre ich ďalšie plnohodnotné zmocňovanie sa hudby. Ide o komplex hudobných aktivít, ktoré sa navzájom prelínajú, podmieňujú, dopĺňajú, podporujú a zmysluplne integrujú.

    

     Podoblasť:

      • rytmické činnosti,
      • vokálne činnosti,
      • inštrumentálne činnosti,
      • percepčné činnosti,
      • hudobno-pohybové činnosti,
      • hudobno-dramatické činnosti 

 

Výtvarná výchova:

Hlavným cieľom výtvarnej výchovy  je dosiahnuť, aby deti prostredníctvom hravých činností s materiálmi, nástrojmi a jednoduchými výtvarnými vyjadrovacími prostriedkami vyjadrovali svoju fantáziu, rozvíjali si svoje schopnosti a získavali základné zručnosti v komunikácii a poznávaní sveta prostredníctvom vizuálnej kultúru.

V rámci výtvarných činností sa dáva priestor: hľadaniu a vytváraniu si foriem na vyjadrenie svojho vnútorného sveta (stvárnenia svojich myšlienkových modelov) a rozvíjaniu schopností a zručností (technického zvládnutia nástrojov a materiálov).

 

 

 

 

Podoblasti:

 

  • výtvarné činnosti s tvarom na ploche,
  • výtvarné činnosti s tvarom v priestore,
  • výtvarné činnosti s farbou,
  • spontánny výtvarný prejav,
  • synestézia (medzizmyslové vnímanie),
  • vnímanie umeleckých diel

 

 

       4.1.7     Vzdelávacia oblasť:  Zdravie a pohyb

 

 

Hlavným cieľom vzdelávacej oblasti Zdravie a pohyb je poskytovať základné informácie súvisiace so zdravím a súčasne prostredníctvom vhodných telesných cvičení viesť dieťa k osvojeniu a zdokonaľovaniu nových pohybových schopností a zručností.

     Dôležitou súčasťou tejto oblasti sú i základné hygienické návyky a  sebaobslužné činnosti. 

 

   

 Podoblasti:

 

    • zdravie a zdravý životný štýl,
    • hygiena a sebaobslužné činnosti,
    • pohyb a telesná zdatnosť,
    • sezónne aktivity a kurzy

 

 

 

 

  1. Obsah výchovy a vzdelávania:

 

 

Jednotlivé témy budú rozpracované v plánoch výchovno-vzdelávacej činnosti.

Budú obsahovať :

 

Vzdelávaciu oblasť-  1.Psychomotorickú

                                   2.Kognitívnu

                                   3.Sociálnu

 

 

 

 

Tematický okruh -    1.Jazyk  a komunikácia

                                  2.Matematika a práca s informáciami

                                  3.Človek  a príroda

                                  4.Umenie a kultúra

                                  5.Človek a spoločnosť

                                  6.Človek a svet práce

                                  7.Zdravie a pohyb

Vzdelávacie štandardy 

 

V štruktúre Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách sa vytvára rámec pre funkčný a na seba nadväzujúci vzťah medzi výkonom dieťaťa (výkonový štandard), obsahom vzdelávania a jeho organizáciou (obsahový štandard) a schopnosťou učiteľky vyhodnocovať učebný proces dieťaťa (evaluačné otázky) vo vzťahu k stanoveným výkonom a vzdelávacím obsahom, no taktiež aj vyhodnocovať individuálne a špecifické charakteristiky dieťaťa vo vzťahu k jeho ďalšiemu rozvoju a vývinovému progresu. Každá vzdelávacia oblasť Štátneho vzdelávacieho programu je vypracovaná v troch rovinách: 

1. výkonové štandardy,

2. obsahové štandardy,

3. evaluačné otázky. 

 

                                                     

              6.       Organizačné usporiadanie denných činností:

 

 

Organizačné usporiadanie denných činností poskytuje priestor na pokojný, bezpečný a zmysluplný aktívny pobyt dieťaťa v materskej škole. Každá organizačná forma denného poriadku  je zameraná  na integrované realizovanie tematických okruhov, vzdelávacích oblastí a štandardov školského vzdelávacieho programu.

 

  1. Hry a činnosti podľa výberu detí, zdravotné cvičenie
  2. Dopoludňajšie cielené vzdelávacie aktivity
  3. Pobyt vonku
  4. Obed a odpočinok
  5. Popoludňajšie cielené vzdelávacie aktivity
  6. Krúžkové činnosti, hry a činnosti podľa výberu detí

 

 

Pri striedaní denných činností učiteľ rešpektuje:

    • pravidelnosť /napr. poskytnúť deťom priestor na hru, edukačnú činnosť a pobyt vonku/    
    • dôslednosť /napr. umožniť deťom dokončiť hru, dodržiavať pravidlá slušného správania/
    • optimálny biorytmus / napr. umožniť pravidelnosť v činnostiach zabezpečujúcich životosprávu a odpočinok/
    • bezstresové prostredie / napr. uspokojovať potreby a záujmy detí, používať primeranú hlasovú intenzitu/

 

Výchova a vzdelávanie sa v materskej škole uskutočňuje prostredníctvom nasledovných foriem denných činností:

 

  • hry a činnosti podľa výberu detí,
  • zdravotné cvičenie,
  • vzdelávacia aktivita,
  • pobyt vonku,
  • činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stravovanie, odpočinok).

 

Hry a činnosti podľa výberu detí sú spontánne alebo učiteľkou navodzované hry. Ich súčasťou je dopoludnia aj ranný filter prípadne aj ranný kruh. Hry a činnosti podľa výberu detí sú zaraďované ako samostatná organizačná jednotka počas prichádzania detí do materskej školy a odchádzania popoludní. Súbežne s nimi sa môžu uskutočňovať aj vzdelávacie aktivity. Pri navodzovaní obsahu hier a činností podľa výberu detí sa kladie dôraz na uplatňovanie ich individuálnych záujmov a potrieb.

 

Zdravotné cvičenie sa realizuje každý deň v určitom čase zásadne pred jedlom (spravidla pred desiatou) s podmienkou dodržiavania hygienických zásad (vo vyvetranej miestnosti, prípadne vonku). Patrí k vopred plánovaným činnostiam. Môže sa zaradiť aj viackrát v priebehu dňa a môže sa realizovať tak v interiéri (herňa, telocvičňa), ako aj v exteriéri materskej školy (školský dvor, terasa, ihrisko a iné).

 

Vzdelávacie aktivity sú aktivitami vzťahujúcimi sa na sprostredkovanie plánovaných vzdelávacích obsahov jednotlivých vzdelávacích oblastí. V rámci vzdelávacích aktivít sa vytvára nosný priestor na postupné dosahovanie výkonových štandardov. Vzdelávacie aktivity sa zaraďujú ako samostatná organizačná jednotka alebo môžu byť súčasťou všetkých ostatných denných činností. Sú realizované ako individuálne, skupinové alebo frontálne aktivity detí. Časové trvanie vzdelávacej aktivity musí rešpektovať schopnosti a potreby detí, ich vývinové osobitosti a zákonitosti psychohygieny.

 

Pobyt vonku plní okrem pedagogickej a rekreačnej aj významnú zdravotnú funkciu. Súčasťou pobytu vonku sú najmä spontánne pohybové aktivity, voľné hry podľa výberu detí a vychádzka mimo areálu materskej školy. V rámci pobytu vonku môžu byť zaradené aj vzdelávacie aktivity a zdravotné cvičenie tak,  aby bol ponechaný dostatok času na spontánne hry a pohybové aktivity detí. Realizuje sa každodenne, skrátiť, či úplne vynechať sa môže len z dôvodu mimoriadne nepriaznivých meteorologických podmienok. Ak sa pobyt vonku skráti alebo nerealizuje, je potrebné zabezpečiť podmienky na pohybovú aktivitu detí v triede alebo telocvični (ak ju materská škola má).

 

Činnosti zabezpečujúce životosprávu - stravovanie detí sa zabezpečuje v pevne stanovenom čase, pričom sa odporúča dodržať trojhodinový interval medzi podávanými jedlami (desiata, obed, olovrant). Čas podávania jedla sa stanovuje podľa podmienok prevádzky materskej školy. Odpočinok sa zaraďuje po obede, pričom jeho trvanie závisí od potrieb detí. Ležadlá musia byť zdravotne nezávadné. Minimálne trvanie odpočinku je 30 minút. Odpočinok v jednotriednej materskej škole, ako aj vo vekovo heterogénnych triedach, sa diferencuje podľa potrieb detí. Nesmie sa narúšať realizáciou krúžkovej činnosti.

 

 

Všetky formy denných činností detí usmerňujú kvalifikované učiteľky pre predprimárne vzdelávanie. Organizácia výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole je charakteristická flexibilitou striedania spontánnych a riadených činností. Formy denných činností sa realizujú súbežne alebo ako samostatné organizačné jednotky.

Usporiadanie denných činností spracúva materská škola vo forme denného poriadku, ktorý:

  • zabezpečuje vyvážené striedanie spontánnych hier a riadených činností,
  • vytvára dostatočný priestor pre individuálne potreby a záujmy detí,
  • zabezpečuje dodržiavanie zásad zdravej životosprávy (pravidelné stravovanie, dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, dostatočná pohybová aktivita a odpočinok).

 V triedach s poldennou výchovou a vzdelávaním sa denný poriadok upravuje vzhľadom na čas ich prevádzky.                             

                                                                      

  1. Organizačná forma predprimárneho vzdelávania:

 

 

Dopoludňajšia cielená vzdelávacia aktivity  je organizačná forma navodená učiteľom. Uskutočňuje sa za aktívnej účasti detí a učiteľa. Táto forma ako prierezová organizačná forma predprimárneho vzdelávania je prítomná v každej organizačnej forme dňa.

Realizuje sa :         v skupine detí

                               frontálne

                               individuálne

                               kombinovane

 

Zastúpené je v nej spontánne – situačné učenie a na základe vhodnej motivácie aj cieľavedomé, zámerné – učenie. Dôležité je tiež situačné rozhodovanie, teda schopnosť pohotovo reagovať na potreby a záujmy detí.

Je potrebné dodržiavať všetky pedagogické zásady / primeranosť, cieľavedomosť, názornosť, aktívnosť, postupnosť../

Časové trvanie organizačnej formy má rešpektovať potreby dieťaťa a možnú dĺžku udržania pozornosti.

 

Dopoludňajšie cielené vzdelávacie aktivity sú ako súčasť organizačných foriem dňa v MŠ.

 

Denný poriadok MŠ:

 

  • 6:30 - 8:00  schádzanie detí v triedach, hry a hrové činnosti
  • 8:00 - 8:30  zdravotné  cvičenia a relaxačné cvičenia         
  • 8:30 - 8:40  činnosti zabezpečujúce správnu životosprávu – osobná hygiena
  • 8:40 - 9:00  desiata
  • 9:00 - 9:10  činnosti zabezpečujúce správnu životosprávu
  • 9:10 - 10:10  riadené vzdelávacie aktivity podľa plánu učiteľky
  • 10:10 - 10:20 činnosti zabezpečujúce správnu životosprávu – osobná hygiena
  • 10:20 - 10:30 príprava na pobyt vonku
  • 10:30 - 11:30 pobyt vonku
  • 11:30 - 11:40 činnosti zabezpečujúce správnu životosprávu - osobná hygiena
  • 11:40  - 12:15 obed
  • 12:15 - 12:25 činnosti zabezpečujúce správnu životosprávu - osobná hygiena
  • 12:25 - 14:25 odpočinok
  • 14:25 - 14:30 pohybové a relaxačné cvičenia
  • 14:30 - 14:40 činnosti zabezpečujúce správnu životosprávu - osobná hygiena
  • 14:40 -15:00 olovrant
  • 15:00 - 16:00 krúžková činnosť, hry a činnosti podľa výberu detí, rozchádzanie detí

 

 

     8.    Spôsob a podmienky ukončenia výchovy a vzdelávania, vydávanie dokladu o získanom vzdelaní.

 

 

Legislatíva súvisiaca s činnosťou a prevádzkovaním materských škôl taxatívne neurčuje spôsob ukončovania výchovy a vzdelávania detí v materskej škole.

Predškolské vzdelávanie ukončuje dieťa spravidla v školskom roku, v ktorom do 31.08. dosiahne šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.

 

Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania, ktoré vydáva materská škola.

 

 

 

         9.       Personálne zabezpečenie predprimárneho vzdelávania:

 

V školskom roku  20023/2024 predprimárne vzdelávanie zabezpečuje 11 učiteliek:

 

Mgr. Zuzana Červenková, Martina Weinrebová, Mgr. Katarína Dvoráková, Mgr. Petra Červenková, Annamária Filípková, Bc. Terézia Matisová, Bc. Romana Vicenová, Mgr. Michaela Fajtáková, Bc. Karolína Uhrová, Mgr. Katarína Skácalová, Veronika Kurová

 

 

          10.    Materiálno-technické  priestorové podmienky materskej školy:

 

MŠ je dobre vybavená učebnými pomôckami, audiovizuálnou technikou – CD prehrávač, DVD, televízor, počítače, IT.

Pracovný a výtvarný materiál je pravidelne dopĺňaný z prostriedkov RZ.

Priestory MŠ sú dostačujúce pre daný počet detí na triedy.

 

 

 

         11.      Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní :

 

V zmysle zákona 245/2008 § 152 a Vyhlášky č.306/2008 škola je povinná:

 

  • prihliadať na základné fyziologické potreby detí
  • vytvárať podmienky na zdravý vývin detí
  • zaistiť bezpečnosť a ochranu detí
  • poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany detí
  • viesť evidenciu školských úrazov
  • v triede s celodennou výchovou a vzdelávaním, zabezpečujú predprimárne vzdelávanie striedavo na zmeny dve učiteľky
  • na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 21 detí od štyroch do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ určí ďalšieho zamestnanca školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí. S triedou s deťmi mladšími ako 3 roky a s deťmi vo veku od 3 do 4 rokov sa uskutočňuje vychádzka detí vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov
  • ak krúžkovú činnosť vykonáva so súhlasom zákonného zástupcu lektor , za bezpečnosť detí zodpovedá lektor
  • na plavecký výcvik je najviac osem detí na jedného pedagogického zamestnanca
  • na výletoch a exkurziách je potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby s počtom  detí podľa § 28 odst. 10 zákona                       

 

Najvyšší počet v triedach materskej školy:

20   detí v triede   3-4 r.

21   detí v triede   4-5 r.

22   detí v triede   5-6 r.

21  detí v triede    3-6 r.   

 

Pedagogický zamestnanec môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy. Ak dieťa v materskej škole počas dňa ochorie, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a informuje o tom zákonného zástupcu dieťaťa.

Na prevzatie svojho dieťaťa z materskej školy môže zákonný zástupca písomne splnomocniť svoje dieťa staršie ako desať rokov alebo inú pedagogickým zamestnancom známu osobu.

Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy najviac na jed deň s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí. Pred uskutočnením  výletu vedúci pedagogický zamestnanec  poverený riaditeľom organizačne zabezpečí prípravu a priebeh vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia zúčastnené osoby svojím podpisom. Na výlety a exkurzie s deťmi predškolského veku možno použiť aj verejnú dopravu.

 

 

12.     Vnútorný systém kontroly:

 

 

Hodnotenie školského vzdelávacieho programu

 

Zamerať sa na to, či:

  • ciele výchovy a vzdelávania sú v súlade so ŠVP
  • zameranie MŠ zodpovedá potrebám a požiadavkám detí a ich rodičov
  • obsah výchovy a vzdelávania je spracovaný v súlade so vzdelávacími štandardmi
  • jednotlivé obsahové celky na seba nadväzujú
  • rozšírená vzdelávacia ponuka – výučba nemeckého jazyka a anglického jazyka rešpektuje podmienky materskej školy a či deti nepreťažuje
  • sa používajú primerané metódy 
  • sa dodržiavajú pedagogické zásady
  • sa rešpektuje osobné tempo detí
  • je dobrá spolupráca s rodičmi, ZŠ, knižnicou

 

Hodnotenie detí:

 

  • Pozorovací hárok KM37/1/6 pre vekovú kategóriu 2 - 4 ročných detí (Príloha č. 1)
  • Pozorovací hárok KM37/2/6 pre vekovú kategóriu 5 - 6 ročných detí (Príloha č. 2)

     Pozorovacie hárky vedú triedne učiteľky

          

Test:

  • Postihovanie podobnosti a rozdielov
  • Matematické predstavy  
  • Schopnosť kategorizácie
  • Jemná motorika

Test je určený pre vekovú kategóriu 6 ročných detí.

Orientačné posúdenie školskej zrelosti pre vekovú kategóriu 6 ročných detí.

Test a Orientačné posúdenie školskej zrelosti – riaditeľka.

 

Hodnotenie zamestnancov školy:

 

  • Dodržiavanie pracovného času
  • Dodržiavanie predpisov BOZ, PO, CO
  • Dodržiavanie hygieny
  • Dodržiavanie platnej legislatívy

 

Hodnotenie pedagogických zamestnancov školy:

 

Cieľom hodnotenia pedagogických zamestnancov je dosiahnutie optimálnej pohody v pedagogickom pôsobení v triede MŠ. Vytvorenie tvorivých a podporujúcich podmienok v triedach a pre všetky deti materskej školy.

Hodnotenie výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, estetickej výzdoby priestorov MŠ, mimoškolskej činnosti, účasti na akciách školy, spolupráce s rodinou.       

Hodnotenie výchovno - vzdelávacej činnosti z hľadiska činnosti učiteľky bude využitý:

 

  • Hodnotiaci hárok pre učiteľku
  • Hodnotiaci hárok učenia sa dieťaťa
  • Autodiagnostický dotazník

 

  Hodnotenie školy:

 

Cieľom hodnotenia je získanie objektívneho obrazu o pôsobení školy.

Uskutoční sa:

 

  • Zisťovanie názorov zamestnancov MŠ
  • Názory rodičov
  • Výsledky kontrolnej činnosti Štátnej školskej inšpekcie
  • Výsledky kontrol zriaďovateľa
  • Závery a hodnotenia Rady školy    

           

13.    Plán ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov:

 

V súlade  zákona č. 596/ 2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve každý pedagogický zamestnanec má mať možnosť vzdelávať sa.

Ďalšie vzdelávanie je právom i povinnosťou každého pedagogického zamestnanca.

MŠ bude vytvárať také podmienky, aby každý pedagogický zamestnanec mal záujem vzdelávať sa a zdokonaľovať.

MŠ bude spolupracovať s inštitúciami ďalšieho vzdelávania: metodicko-pedagogickým centrom .....

 

 

Ciele ďalšieho vzdelávania:

 

  • Zvyšovanie odborných kompetencií
  • Sprostredkovanie najnovších poznatkov z didaktiky a pedagogiky
  • Príprava pedagogických zamestnancov na prácu s počítačom
  • Príprava pedagogických zamestnancov  na získanie prvej atestácie
  • Diagnostika detí predškolského veku

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

Záver:

 

Nech je náš Školský vzdelávací program naším hosťom, ktorý prišiel k nám otvorenými dverami sveta a nech sa nám stane spoločníkom do dialógu. Bude to užitočné pre nás všetkých, ale najmä pre našu budúcnosť – pre naše deti.

 

 

 

                                    ......................................................

                         Mgr. Petra Červenková

                      Riaditeľka MŠ

 

Novinky

Kontakt

  • Materská škola č. 411
    Materská škola č. 411
    90874 Malé Leváre
  • 034 7795 178

Fotogaléria